کیهان فراتر از تصور
کیهان فراتر از تصور

ترسید! این تصویر نشان میدهد که واقعا کیهان بزرگ است. حتی نقطه تاریکی که فکر می کنیم خبری آنجا نیست هم میتواند ما را شگفت زده کند.

 

میدان فراژرف هابل(HUDF) در سال ۲۰۰۴، ۲۰۰۳ با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ثبت شد، این تلسکوپ به مدت طولانی به سمت یک فضای تقریبأ خالی در دوردست‌ها خیره شده بود و توانست این عکس فوق‌العاده از دوردست‌ترین کهکشان‌های کیهان را شکار کند. کهکشان ما ۱۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد. نزدیکترین کهکشان به ما ۲.۵ میلیون سال نوری فاصله دارد..

این عکس معروف که تصویر فرا ژرف هابل نام دارد، نمایی از حدود ۱۰ هزار کهکشان را نشان می دهد. همگی شامل صدها میلیارد سامانه ی ستاره ای با سیارات در حال گردش خود هستند. این کهکشان‌ها قدیمی‌ترین کهکشان‌هایی هستند که بشر تاکنون دیده است؛ کهکشانهایی که کمی پس از دوران تاریک یعنی ۱۳٫۲ میلیارد سال پیش شکل گرفته‌اند، زمانی که کیهان تنها ۴۵۰ میلیون سال از عمرش گذشته بود. این عکس میدان عمیق تنها ۰٫۰۰۰۰۰۳% از آسمان شب را نشان می دهد! این عکس فقط گوشه‌ای از قدرت تلسکوپ فضایی هابل را نشان می دهد، جایگزینش تلسکوپ فضایی جیمز وب که صد برابر قوی‌تر است، می تواند افق دید ما نسبت به جهان را باز هم افزایش دهد. احتمالا برنامه پرتاب این تلسکوپ در سال ۲۰۲۰ انجام می شود.

 

مفهومی ترین فیزیک ، با ساده ترین روش ها

کلیپ های آموزشی
ارتباط با ما
.
.
تمامی حقوق این سایت متعلق به حمیدرضا تولا می باشد
کانون ارتباطات و تبلیغات فرا